Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Jak wybrać kije trekkingowe? Najlepsze kijki trekkingowe w góry

Trekking w Alpach czy w Tatrach to jednocześnie wielka przygoda i spore wyzwanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Nie bez powodu coraz więcej osób zabiera ze sobą na trasę wytrzymałe kije trekkingowe. Zobacz, jak kije do trekkingu mogą ułatwić górską wędrówkę i wybierz najlepszy model dla siebie.

Po co używa się kijów trekkingowych?

Przede wszystkim, kijki ułatwiają wchodzenie pod górę, ponieważ podnoszą tempo marszu i zmniejszają uczucie zmęczenia związane m.in. z dźwiganiem ciężkiego bagażu. Pomagają także utrzymywać równowagę przy trudnych przejściach, np. po stromych, śnieżnych i kamienistych zboczach lub brodach rzecznych. Ich ogromną zaletą jest również to, że minimalizują prawdopodobieństwo urazu w trudnym terenie. Skutecznie odciążają kolana, kręgosłup oraz staw skokowy i biodrowy. Jednocześnie, kijki bardziej angażują do pracy mięśnie rąk, co może być dość mocno odczuwalne na początku wędrówki.


Jakie kijki trekkingowe wybrać?

Przy wyborze kijów do trekkingu, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak:

- waga - powinny być dosyć lekkie,

- obecność taśmy na nadgarstek – jej zadaniem jest ochrona przed zgubieniem kijków,

- budowa rączki - powinna dobrze leżeć w dłoni i nie ślizgać się. Specjaliści zwykle polecają komfortowe rączki piankowe, ponieważ są wytrzymałe, dobrze niwelują drgania i lepiej odprowadzają pot i wilgoć. Mają je m.in. kijki trekkingowe Trail Pro Black Diamond, dostępne w sklepie turystycznym www.e-horyzont.

- zewnętrzna blokada – sprawia, że kijki są łatwe w użytkowaniu nawet w złych warunkach atmosferycznych oraz mniej podatne na skracanie się pod obciążeniem,

- wymienne groty i talerzyki – do kijów powinny być dołączone gumowe nakładki do chodzenia po utwardzonym terenie i talerzyki do chodzenia po śniegu.

 W górach wysokich kijki trekkingowe są wręcz niezbędne

 

Kije trekkingowe - jaka długość będzie najlepsza?

Długość kijów trekkingowych dobieramy do swojego wzrostu, według następujących wytycznych:


Wzrost   
                  Zalecana długość kijów do trekkingu

Poniżej 154cm                              100cm

154cm – 171cm                            110cm

172cm – 182cm                            120 cm

Powyżej 183cm                             130cm

Ogromną wygodą i ułatwieniem są kijki regulowane (teleskopowe), wyposażone w funkcję płynnej regulacji długości. Podczas wędrówki należy zmieniać długość kijów w zależności od nachylenia podłoża. Na podejściach skracamy ich długość, a na zejściach wydłużamy.

 

Kije trekkingowe - technika chodzenia to podstawa

Kijki należy stawiać w tym samym rytmie co kroki, ale naprzemiennie: lewa noga - prawy kijek, prawa noga - lewy kijek. Odpychając się od podłoża wykonujemy długie, płynne ruchy, które maksymalnie wykorzystują długość kijków. Dla osób początkujących jest to dość męczące, ale wszystko jest kwestią wprawy.


Kijki trekkingowe, a kijki nordic walking

Kije trekkingowe bywają mylone z kijami do nordic walking, choć w rzeczywistości niewiele je łączy. Kijki do nordic walking z reguły służą do chodzenia po płaskim terenie, a nie do pokonywania dużych wzniesień i wędrówek po górach ze sporym bagażem na plecach. Kije trekkingowe mają przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo na szlaku, muszą zatem wytrzymać dodatkowe obciążenia. Ich budowa jest lepiej dostosowana do przeciążeń, intensywnego nacisku, tłumienia drgań i wielogodzinnego użytkowania. Kije do nordic walking nie posiadają takich funkcji.

Szukasz kijów do trekkingu wysokiej jakości? Sprawdź ofertę sklepu e-horyzont.pl!

Autor: KaN

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
https://www.facebook.com/MomentsNoticeWatercolours
Maciej Kudłacik
2019-12-05 23:18:01
:)
Łukasz
2019-12-05 17:37:45
Malowniczy kadr.
Łukasz
2019-12-05 17:37:22
:)
Łukasz
2019-12-05 17:36:53
:)
Łukasz
2019-12-05 17:36:38
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie,...

Pozostałe krainy i miejscowości