Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Wycieczka w góry - jak się przygotować?

Decydując się na wyjazd w góry, musimy nie tylko załatwić sobie urlop, ale również przeprowadzić odpowiednie przygotowania, dzięki którym aktywny odpoczynek okaże się komfortowy i przede wszystkim bezpieczny.

O czym pamiętać przed wyjazdem w góry?

Wyjazd w góry wymaga skupienia się na kilku zasadniczych kwestiach. Pierwsza z nich związana będzie z odpowiednim zaplanowaniem całego wyjazdu. Powinniśmy przeanalizować wszelkie szlaki, jakie dostępne są na obszarze, do którego się wybieramy.

Jeśli jest to pierwsza nasza przygoda w górach, nie decydujmy się od razu na trasy najtrudniejsze. Wymagają one bowiem nie tylko odpowiednich umiejętności, ale również specjalistycznego sprzętu i cennego doświadczenia. Jeśli obierzemy w końcu szlak, warto go przeanalizować między innymi pod kątem długości i czasu, jaki będzie nam potrzebny do jego pokonania. Oczywiście ogromną uwagę należy zwracać również na pogodę.

Nie da się ukryć, że do intensywnego wędrowania po górach konieczna okaże się dobra kondycja. Zdecydowanie łatwiej będą miały osoby aktywne fizycznie. Jeśli nie mamy jednak za sobą regularnego treningu, tym bardziej istotne będzie odpowiednie dobranie tras. Zacznijmy od czegoś lekkiego i łatwego, by przyzwyczaić organizm do wysiłku. Dopiero potem decydujmy się ewentualnie na szlaki nieco trudniejsze.

Jaki sprzęt na wycieczkę w góry?

Najważniejsze podczas przygotowywania się do wyjazdu w góry będzie skompletowanie sprzętu. Bez niego nawet wędrówka po stosunkowo łatwym szlaku okaże się męczarnią. W niektórych przypadkach brak odpowiedniego sprzętu może nawet być groźny dla naszego zdrowia i życia. W co więc powinniśmy się zaopatrzyć przed wyjazdem?

Odzież

Kategoria dość szeroka, składająca się z wielu elementów specjalnie dostosowanych do warunków panujących w górach. Pierwszym produktem, na który warto się zdecydować będzie bielizna termoaktywna. Sprawdza się ona doskonale zarówno w okresie jesienno-zimowym, jak i w cieplejszych okresach. Po stronie jej zalet należy zapisać przede wszystkim doskonałą przewiewność i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Stosując taką bieliznę, możemy mieć pewność, że unikniemy wychłodzenia organizmu, jego przegrzania, a także powstania bolesnych odparzeń.


Skoro załatwiliśmy już sprawę bielizny, możemy przejść dalej. W niesprzyjających warunkach pogodowych z pewnością przydatne okaże się bluza typu softshell, która doskonale chroni przed wiatrem i niską temperaturą. Dobrym wyborem okażą się również specjalne spodnie trekkingowe. Są one przygotowywane z materiałów nie tylko wygodnych, ale przede wszystkim bardzo wytrzymałych pod względem mechanicznym.

Do tego warto dodać kurtkę z membraną przeciwdeszczową. Oczywiście nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy to udajemy się w góry w zimie. W tym przypadku musimy zadbać o większą izolację termiczną, dzięki której przetrzymamy bardzo niskie temperatury. Na szczęście na rynku pełno jest odzieży górskiej, przygotowanej specjalnie na taką ewentualność. Do elementów wymienionych wyżej należy dodać również ciepłe, wytrzymałe rękawiczki oraz czapkę.

Obuwie

Przechodzimy do pozycji absolutnie najważniejszej w wyposażeniu górskim. Bez butów trekkingowych nawet wędrówka po stosunkowo łatwych szlakach będzie utrudniona. Decydując się na buty trekkingowe, uwagę należy zwrócić przede wszystkim na ich budowę.

Buty trekingowe męskie

Buty trekingowe damskie

W sklepie znajdziemy między innymi modele niskie oraz wysokie, z cholewką zakrywająca kostkę. Pierwsze okażą się przydatne na łatwych trasach i podczas podejścia, natomiast buty wysokie są niezbędne podczas wędrowania po zróżnicowanej, trudnej nawierzchni, a także wtedy, gdy niesiemy obładowany plecak. Oczywiście w każdym przypadku warto sprawdzić, z jakiego materiału została przygotowana podeszwa buta, sznurówki, a także wnętrze, które powinno zapewniać nie tylko wygodę noszenia, ale również odpowiednie odprowadzanie wilgoci.


Odpowiednio dobrane buty w sposób skuteczny uchronią nas przed rozmaitymi urazami i skutkami zderzenia się z twardą skałą bądź ziemią. Stanowią także doskonałą ochronę przed niskimi temperaturami, a także wpływem wilgoci.

Plecak

Całe zakupione wyposażenie musimy gdzieś trzymać. Kupując plecak na wyprawę górską, powinniśmy celować przede wszystkim w produkty pojemne, najlepiej wyposażone w wiele dodatkowych przegródek i kieszeni. Dzięki temu będziemy w stanie w sposób odpowiedni pochować wszystkie niezbędne elementy. Oczywiście powinien wyróżniać się także zwiększoną wytrzymałością na rozerwanie konstrukcji i wpływ wszelkich czynników zewnętrznych.

Plecaki turystyczne

Jeśli nie dysponujemy plecakiem, który został wykonany z wodoodpornego materiału, dobrym wyborem okaże się specjalny, przeciwdeszczowy pokrowiec. Skutecznie zabezpieczy on plecak przed przemoknięciem.

Kompas

Choć obecnie wydaje się, że jest on nieprzydatny, rzeczywistość potrafi brutalnie zweryfikować ten pogląd. Zwłaszcza gdy poruszamy się szlakiem słabo oznaczonym lub gdy warunki atmosferyczne uniemożliwiają odpowiednią obserwację terenu.

Mapa

Nigdy nie wiemy, czy sytuacja nie utrudni nam zorientowania się w przestrzeni, dlatego też, obok kompasu, powinna znaleźć się dokładna mapa, z której będziemy mogli zawsze skorzystać.

Apteczka

Jest absolutnie niezbędna. Nawet zwykły upadek może skończyć się raną, którą trzeba będzie opatrzyć. Dlatego też znaleźć w niej muszą się między innymi bandaże, plastry, leki przeciwbólowe i specyfiki do odkażenia ran.

Dodatkowe akcesoria

Spośród nich wymienić można chociażby kijki trekkingowe, które mogą ułatwić nam wędrówkę, gwizdek do wezwania pomocy, krem przeciwsłoneczny, gdy udajemy się na wyprawę letnią, a także latarka. Kubki termiczne. Dzięki nim zawsze będziemy mieć dostęp do gorących bądź zimnych napojów. Na rynku znaleźć można także specjalne termiczne pojemniki na jedzenie. Możliwość zjedzenia ciepłej potrawy podczas wyczerpującej wyprawy z pewnością okaże się bardzo ważna.

Bezpieczeństwo w górach

Oczywiście powyższa lista może zostać jeszcze uzupełniona o rzeczy, które według nas również okażą się przydatne. Niektórzy nie ruszają się w góry bez chociażby specjalnego telefonu. Do tego należy dodać również sprzęt typowo wspinaczkowy, w skład którego wejdą chociażby liny, czekany, haki, karabinki, magnezja, przyrządy asekuracyjne, raki i uprzęże.

W każdym przypadku kluczowe okaże się zachowanie bezpieczeństwa. Przed wyruszeniem na wyprawę sprawdźmy sprzęt, a także prognozę pogody. Zbagatelizowanie tych spraw może się dla nas skończyć bardzo źle.

Fot. Szymon Narożniak

Autor: KaN

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości